Patronlardan cirodan vergiye itiraz: Uygun olmadığını Şimşek’e ilettik

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iş dünyasına ilişkin düzenlemeler de içeren vergi taslağını anlatmak üzere reel sektörün önde gelen kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Bloomberg HT’ye konuşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Bakan Şimşek’in iş dünyası temsilcileriyle vergi paketini değerlendirmesinin detaylarını paylaştı.

Gültepe, toplantıda özellikle kayıt dışı ile alakalı olan bütün maddelerin kendileri tarafından desteklendiğini belirttiklerini ve daha fazla yaptırımların yapılması gerektiğini söylediklerini belirtti.

‘UYGUN OLMADIĞINI İLETTİK’ 

Gültepe, “Cirodan vergi alınmasının bu dönemde uygun olmadığı görüşümüzü ilettik. Kurumlar vergisinde ihracatçı firmaların muaf tutulması görüşümüzü de ilettik ve devreden KDV’nin firmalar üzerinde yük getirebileceğini aktardık” dedi.

Gültepe, üretici ve ihracatçı olarak “zor bir süreçten” geçtiklerini belirttiği konuşmasında, “Özellikle fiyat tutturma konusunda yaşamış olduğumuz sorunlar var. Bundan sonra adım adım her ay gerek kurdaki, gerekse faizlerdeki ve enflasyondaki düşüşü kontrol altına alırsak, ihracatın en az yüzde 10’un üzerinde bir büyüme olduğu günlerimize geri döneceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir